Anten besleyiciler için paratoner seçimi için gereksinimler nelerdir?

May 23, 2022

hakkında en son şirket haberleri Anten besleyiciler için paratoner seçimi için gereksinimler nelerdir?

1) Dış anten, doğrudan yıldırımdan korunma bölgesine (LPZ0B) yerleştirilmelidir; bu, antenin doğrudan yıldırım çarpmasını önlemek için en yüksek noktada durmaması gerektiği anlamına gelir.

2) Korunan ekipmanın çalışma frekansı, ortalama çıkış gücü, konektör formu, karakteristik empedansı ve diğer parametrelerine göre, uygun anten besleme hattı paratoner, küçük ekleme kaybı ve küçük voltaj duran dalga oranı ile seçilmelidir.
Anten-besleyici tutucu seçiminin önce çalışma frekans aralığını karşılaması, ardından besleyici ve ekipmanın arayüz formunu belirledikten sonra uygun anten-besleyici tutucuyu seçmesi gerekir.

3) Anten besleyicinin yıldırımdan korunma cihazının kurulum konumu: alıcı-verici/verici iletişim ekipmanının radyo frekansı çıkışına ve insan portuna kurulmalıdır.Parametreleri GB 50343-2012 Tablo 5.4.5'teki hükümlere uygun olacaktır.

4) Çok antenli anten beslemeli iletim sistemi için, her anten uygun bir anten besleyici paratoner ile donatılmalıdır.Anten iletim sistemi iletim için bir dalga kılavuzu kullandığında, dalga kılavuzunun metal dış duvarı anten çerçevesi, dalga kılavuzu destek çerçevesi ve anten reflektörü ile elektriksel iletişimde olmalıdır ve topraklama ucu eş potansiyel topraklama terminal kartına bağlanmalıdır. .

5) Anten besleyicinin paratonerinin topraklama ucu, beklenen yıldırım akımını taşıyabilen çok telli yalıtılmış bir bakır tel kullanılarak LPZ0A veya LPZ0B ve LPZ1 arasındaki sınırda eş potansiyel topraklama terminal kartına bağlanmalıdır ve telin kesit alanı 6 mm'den az olmamalıdır koaksiyel kablo Metal koruyucu tabaka, ekipmanın ön ve arka uçlarının yakınında ve ekipman odasına girmeden önce topraklanmalıdır.

Yukarıdakiler, anten besleyicileri için yıldırımdan korunma cihazlarının seçiminde uyulması gereken düzenlemelere bir giriş niteliğindedir.Daha fazla detay için GB 50343-2012 standardının "Binalarda Elektronik Bilgi Sistemlerinin Yıldırımdan Korunmasına İlişkin Teknik Şartname" Madde 5.4.5'e bakabilirsiniz.