Aşırı gerilim koruyucunun ayarları için teknik özellikler

May 23, 2022

Yıldırımdan korunma özellikleri ve standartları, aşırı gerilim koruyucunun kurulumuna ve ayarlarına ilişkin ayrıntılı bir girişe sahiptir.

Ana referans standartları GB50057-2010 Binaların Yıldırımdan Korunması için Tasarım Kodu ve GB50343-2012 "Binalarda Elektronik Bilgi Sistemlerinin Yıldırımdan Korunması için Teknik Şartname"dir.

Standart, T1 testinin birinci seviye aşırı gerilim koruyucusunun güç dağıtım sisteminin ilk seviyesine kurulmasını, darbe akımının ≥12,5kA ve koruma seviyesinin Up≤2,5kV olmasını gerektirir.

Bu, karşılanması gereken bir siyah harf gereksinimidir.Bu nedenle, bir aşırı gerilim koruyucu seçerken, transformatörün yüksek voltajı düşük voltaja değiştirildikten sonra ilk dağıtım kutusu, T1 testinin birinci seviye bir aşırı gerilim koruyucusu ile kurulmalıdır.

Yıldırımdan korunma kabulü için mevcut yıldırımdan korunma muayene şirketi de dahil olmak üzere bu madde de mutlaka görülmeli.Ana güç dağıtım kabinine bir T2 test aşırı gerilim koruyucusu takılıysa, üçüncü taraf yıldırımdan korunma muayene kuruluşunun kabulünü geçemez.

Birinci seviye aşırı gerilim koruyucudan sonra ikinci seviye koruma gelir.İkinci seviye yıldırımdan korunma, T2 test dalga formu için 40~80kA akış hızına sahip bir aşırı gerilim koruyucu kullanabilir.

İkinci seviyeden sonra üçüncü seviye aşırı gerilim koruma ayarı gelir.İlke, katman katman deşarj etmektir.

Güç dalgalanma koruyucusu temel olarak bu şekilde yapılandırılmıştır.Bir sinyal dalgalanma koruyucusu ise, sahadaki fiili duruma göre yapılandırılmalıdır.