Radyo anteni yıldırımdan nasıl korunur, dış anten yıldırımdan nasıl korunur

May 23, 2022

Açık kablosuz anten araç anteni gibi kablosuz ekipmanların yıldırımdan korunması esas olarak iki kısma ayrılır:

1: Doğrudan yıldırımın antene çarpmasını önleyin

Birçok dış mekan anteni yükseğe dikilir.Anten çevrede, özellikle binanın çatısında en yüksek noktada ise, doğrudan yıldırım çarpma riski vardır.Yıldırımın direkt olarak antene çarpmasının verdiği zarar çok büyüktür..

Doğrudan bir yıldırım düşmesi dış antene çarparsa, yıldırım enerjisi anten boyunca tüm sistemi işgal ederek ekipmana elektriksel, termal ve mekanik etkiler gibi zararlar verir.
Bu nedenle, dış mekan antenleri, doğrudan yıldırım çarpması riskini önlemek için dikkatli olmalıdır.

Peki anten doğrudan yıldırımdan korunma önlemlerini nasıl alıyor?
Dış mekan antenini paratoner koruma aralığına yerleştirmek gereklidir.
Örneğin binanın çatısına dış mekan kablosuz anten kurulursa, anten çatının en yüksek noktasındaysa, anten paratoner görevi görür ve doğrudan yıldırım çarpma riski çok yüksektir.
Bu sırada antenin yanına bir paratoner kurmanız, antenden belli bir mesafede durmanız ve antenden daha yüksekte olmanız gerekiyor.Paratoner koruma aralığı algoritmasının hesaplamasına göre, anten paratoner koruma aralığı içinde olmalıdır.

2: Açık kablosuz anten indüksiyon yıldırım dalgalanma koruması

Doğrudan yıldırım çarpması riskini ortadan kaldırdıktan sonra bir diğer nokta da indüksiyon korumasıdır.Etrafta bir yıldırım düştüğünde, antende yüksek voltaj dalgalanması indüklenebilir ve bu dalgalanma anten boyunca alıcı-verici ekipmanı işgal eder ve bileşenlere, bağlantı noktalarına vb. zarar verir. Anten ekipmanındaki hasarın çoğu neden olur. indüksiyon yıldırım ile.

Şu anda, ana koruma önlemi, anten paratonerini antene seri olarak bağlamaktır.Anten yıldırımdan korunma cihazının seçiminde sistemle uyumlu olması gereken ve sistemin sinyal iletimini etkilemeyen frekans, arayüz, empedans, ekleme kaybı ve duran dalga oranı gibi parametrelere dikkat edilmelidir.Uchi anten besleyici paratoner arayüzü N kafa, F, SMA, TNC, BNC, DIN ve benzeri özelliklere sahiptir.